Енергосистема України зазнала значних збитків від російських ракетних атак: зруйновано 24 генеруючі об’єкти та пошкоджено майже половину енергетичної інфраструктури. Витрати на відновлення електростанцій є надто високими, тому експерти вважають, що пошкоджені теплові електростанції краще замінити альтернативними джерелами.
У коментарі УНІАН директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявив, що старі вугільні електростанції вже непридатні і їх потрібно замінити на новіші та екологічніші альтернативи. Експерт зазначає, що вугілля як енергоносій має бути повністю виведено з експлуатації протягом найближчих десяти років. З цим переходом до альтернативної енергетики Україна може прокласти шлях до чистішого та сталішого майбутнього.
«Якщо правильно реалізувати відповідні плани, то років через сім українська енергосистема буде дуже близькою до вуглецево-нейтральної», – зазначив Олександр Харченко.
Міністерство енергетики України вже розробило стратегію руху до вуглецевої нейтральності до 2050 року, яка включає чисту енергію, розвиток інноваційної та децентралізованої енергосистеми, повноцінне функціонування національних енергетичних ринків і їх інтеграцію в міжнародні.
Найдешевша електроенергія – це від сонця і вітру
Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха також повідомив УНІАН, що сонце та вітер є найбільш рентабельними джерелами електроенергії. Тому при розбудові енергосистеми країни їм слід віддавати пріоритет.
Міжнародні аналітичні організації з’ясували, що до 2050 року 87% електроенергії в Україні має надходити з відновлюваних джерел, а решта 13% – від маневрової генерації для збалансування енергомережі.
Експерти пропонують побудувати 10 гігаватів сонячних і вітряних електростанцій замість вугільних, а також 700 мегаватів акумуляторних батарей і 1,5 гігавата газових турбін, які можуть швидко запускатися й зупинятися.
Крім того, є можливість побудувати електростанції потужністю 2-4 гігавати, які працюють на біомасі та біогазі, виробляючи електроенергію та тепло шляхом спалювання соломи чи біогазу очисних споруд, ферм, зброджування відходів сільського господарства.
Пілотний проєкт модернізації енергетичної інфраструктури в Україні
Місто Ладижин, що у Вінницькій області, сильно постраждало від російського ракетного обстрілу. Серйозних пошкоджень зазнала міська вугільна електростанція, яка забезпечувала теплом 18 тис. жителів. Відтоді обласній владі довелося шукати альтернативні джерела тепла для міста.
Заступник директора БФ «RePower Україна» Юлія Цуканова вважає, що Ладижин може стати пілотним проєктом модернізації енергетичної інфраструктури в Україні. Будівництво сонячних, вітрових та біостанцій сприятиме енергетичній незалежності міста та створить нові можливості працевлаштування для людей, які втратили роботу через руйнування вугільної електростанції.
«Традиційна вугільна генерація вже застаріла, тому вкладати величезні ресурси у відновлення зруйнованого обладнання немає сенсу. Її мають замінити більш сучасні та екологічні електростанції», – пояснила Юлія Цуканова.
Оскільки Україна швидко наближається до вступу до Європейського Союзу, країна бере на себе нові зобов’язання трансформувати свою енергетичну політику, щоб до 2050 року вона була повністю нейтральною щодо викидів від генеруючих потужностей. Розвиток відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна та вітрова, замінить частку старих ТЕС і допоможе досягти цієї мети.

